Puutarha
Emyllä ja Länsi-Uudenmaan sosiaalisella kuntoutuksella on yhteinen puolen hehtaarin kokoinen viljelysmaa Kauklahdessa, pienen kävelymatkan päässä Kauklahden juna-asemalta. Puutarhalle voi osallistua joko Emyn vapaaehtoisena tai sosiaalisen kuntoutuksen palvelun kautta.
Puutarha käynnistyi toukokuussa ja juhannukseen mennessä saatiin palstaporukka täyteen
Vuoden 2026 puutarhakausi käynnistyi 4.5.2026 ja jatkuu aina syyskuun lopulle. Puutarhatoiminnan lisäksi järjestämme osallistujille retkiä ja teemapäiviä, joten koko kesä ei ole pelkkää aherrusta. Kasvimaa on suurehko, melkein puoli hehtaaria, joten tilaa riittää hengittää. Vaikka pääpaino on ”yhdessä tekemisellä”, on siis myös mahdollisuus vetäytyä hetkeksi hiljentymään. Tarkoitus on löytää porukasta ja luonnosta voimia omaan jaksamiseen tai vain elpyä kiireisestä elämäntyylistä. Toki fyysisiäkin hommia löytyy niitä kaipaaville.
Päivät puutarhalla kestävät neljä tuntia ja päättyvät yhteiseen ruokailuun, joka on osallistujille maksuton. Vapaaehtoiset pääsevät seuraamaan koko kauden aina syyskuun loppuun saakka. Syksyllä nautimme sadonkorjuusta, mikä tietenkin kruunaa kesän. Emyn vapaaehtoiset tekevät 1-3 päivää viikossa riippuen omasta aikataulusta ja jaksamisesta. Tänä kesänä mukana meillä on sekä uusia palstalaisia että jo aiemmilta vuosilta tuttuja kasvoja. Säät ovat tähän mennessä suosineet, maa suli nopeasti ja pääsimme kylvämään siemeniä nopeasti.
Kesän 2026 palstaporukka on nyt koossa eikä uusia enää mahdu mukaan.
Lisätietoja: Ullalta p. 050 3107980 tai ulla.sundstrom@emy.fi






Niittykukkia
Avoimet Ovet puutarhalla
Torstaina 13.8.2026 ja maanantaina 17.8. klo 13-15. Tervetuloa tutustumaan Emy ry:n ja LUVN:n sosiaalisen kuntoutuksen yhteiseen puutarhaan. Luvassa pienimuotoinen kahvitarjoilu sekä puutarhan esittelyä. Tapahtumiin ei tarvitse ilmoittautua. Osoite: Kauklahden palsta-alue, Brynstensinkuja 5, 02780 Espoo. Kauklahden juna-asemalta pääsee kävellen tai bussilla 162. Tervetuloa!
Erään palstakävijän tarina
Työttömänä ollessani kävin aikuissosiaalityön järjestämässä kipinäryhmässä pitääkseni yllä jonkunlaista kiinnostusta elämään ja estääkseni mieltäni tylsistymästä.. Kävimme kerran viikossa porukalla esim. ulkoilemassa tai kulttuuritapahtumissa. Kipinäryhmän loputtua keväällä sosiaalityöntekijä suositteli minulle Emyn palstatoimintaa. Sain tietää että palstalaisilla on käytössään esimerkiksi sosiaalityöntekijä, jonka koin turvalliseksi seikkailtuani jo pari vuotta KELA-hakemusten ja kaavakkeiden sekavassa viidakossa. Kävimme yhdessä tutustumassa ja ulkoilmaihmisenä olin kiinnostunut tästä vaihtoehdosta.
Halusin aloittaa heti puutarhan avauduttua, jotta pääsisin kärryille kokonaisuudesta. Varsinainen innostus heräsi kuitenkin vasta varsinaisen toiminnan alettua. Tunnelma joka palstalla vallitsi, yllätti minut, vaikka olinkin kuullut kehuja siitä jo etukäteen. Olin ehkä hieman varautunut sillä minulla oli taustalla sekä fyysisiä rajoitteita että masennusta ja loppuun palaminen aiemmassa työssäni. Kävijöiden kesken vallitsi mukava, kaikkia kunnioittava ilmapiiri, jota ohjaajat tukivat. Porukalla sai jakaa asioita ja hakea vertaistukea arjen asioihin tai puuhastella ihan yksin omassa rauhassaan ilman ylimääräistä hälinää. Jossain vaiheessa havahduin siihen että aamulla oli mukava lähteä kotoa ja mieli alkoi kuin itsestään odottaa että pääsee näkemään mitä puutarhalle kuuluu. Vasta kun mieli alkoi toipua, muistin miltä tuntuu olla jälleen työkykyinen.
”Kun mieli alkoi toipua, muistin miltä tuntuu olla jälleen työkykyinen”
Opinnäytetyö
Puutarha-avusteisen intervention harjoituksia Espoon mielenterveysyhdistys EMY ry:ssä Peltonen, Tarja (2023): Puutarha-avusteisen intervention harjoituksia Espoon mielenterveysyhdistys EMY ry:ssä – Theseus
Puutarhatoimintaa tehdään kumppanuudessa Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen sosiaalisen kuntoutuksen kanssa.
Sosiaalinen kuntoutus
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue
Koordinaattori Saara Lipponen: saara.lipponen@luvn.fi
